Cyfrowa socjologia jakościowa ukazuje codzienny świat życia społeczności lokalnej poprzez analizę języka naturalnego. Autor wykorzystuje zaawansowane metody analizy wywiadów biograficzno-narracyjnych, aby pokazać, w jaki sposób za pomocą języka konstruujemy i strukturyzujemy otaczającą nas rzeczywistość, odkrywając ukryte znaczenia słów, które pomagają kategoryzować i nadawać sens światu.
Publikacja prezentuje innowacyjne podejście do metodologii badań jakościowych, łączące metody cyfrowej humanistyki, informatyki i nauk społecznych. Autor prowadzi czytelnika przez lingwistyczno-kognitywną metodologię analizy narracji, która integruje komputerową analizę danych jakościowych z nowoczesnymi technologiami, takimi jak lingwistyka komputerowa, sztuczna inteligencja, przetwarzanie języka naturalnego oraz modele językowe. Przybliża te technologie, pokazując, jak kształtują refleksyjność i wzbogacają warsztat badacza jakościowego.
Monografia to niezbędna pozycja dla badaczy zainteresowanych socjologią cyfrową i analizą danych jakościowych. Oferuje ciekawe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i analizie języka naturalnego, ukazując, jak można łączyć tradycyjne metody analizy danych z nowymi technologiami. Przejrzyste wyjaśnienia i procedury czynią ją wartościowym źródłem wiedzy.
Grzegorz Bryda – socjolog i metodolog, kierownik CAQDAS TM Lab, adiunkt w Instytucie Socjologii UJ. Jest doświadczonym badaczem w dziedzinie socjologii i humanistyki cyfrowej. Specjalizuje się w teorii i metodologii badań społecznych, komputerowej analizie danych jakościowych i mieszanych, przetwarzaniu i analizie języka naturalnego z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji w socjologii jakościowej.