X
-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.piw
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Esej Alaina Finkielkrauta to rzadki przykład nie tyle historycznego, co filozoficznego podsumowania XX wieku z perspektywy jednego z najoryginalniejszych myślicieli francuskich. Autor nie poprzestaje na opisie niszczącego doświadczenia dwóch reżimów totalitarnych i ich ideologii, lecz z właściwą sobie przenikliwością stawia zasadnicze pytanie o ich konsekwencje – jaką naukę wyciągnęliśmy z XX wieku? Czy nasze zrozumienie historii stało się głębsze? Czy najbardziej krytyczna i samowiednia gałąź humanistyki, jaką jest filozofia pomaga nam w lepszym, mądrzejszym rozpoznaniu w drugim bliźniego? Czy upajając się postępem nie wpadamy jednocześnie w pułapki naiwności i sentymentalizmu? Czy odrobiliśmy lekcję ze zwodniczej (a w efekcie zbrodniczej) apoteozy konieczności, która potrafi przybierać nowe formy? Mimo upływu lat krytyczne spojrzenie A. Finkielkrauta okazuje się wciąż trzeźwiące i inspirujące, a jego esej pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów w obronie radykalnego humanizmu.
Alain Finkielkraut (ur. 1949) – francuski pisarz, filozof i eseista, członek Académie française. Syn polskiego Żyda uratowanego z Auschwitz. Uznawany za jednego z najciekawszych myślicieli swojego pokolenia we Francji. Opublikował kilkadziesiąt książek, w Polsce znany jako autor takich prac jak "Porażka myślenia" (1992), "Niewdzięczność" (2005), "W imię innego. Antysemicka twarz lewicy" (2005), "Serce rozumiejące" (2012). Niniejszy przekład - wydany pierwotnie przez PIW w 1999 roku, został uaktualniony o opublikowane od tamtego czasu polskie przekłady licznych prac filozoficznych, do których odwołuje się autor.
Autor: Alain Finkielkraut
Data premiery: 2022-02-07
Strony: 152
Rodzaj: Książki
Okładka: Miękka
Format: 178x112x8
Polecamy